Πρωταθλητές Ελλάδος στην Ατομική Χρονομέτρηση οι Τζωρτζάκης, Σπανόπουλος, Χατζηστήλη

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου άνοιξε την αυλαία του στην Καλαμπάκα, με τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη να αναδεικνύεται πρωταθλητής στην ατομική χρονομέτρηση στην κατηγορία Ανδρών.

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 180 αθλητών και αθλητριών στις κατηγορίες ανδρών-γυναικών και νέων ανδρών βρίσκεται σε εξέλιξη η διοργάνωση και ήδη βγήκαν οι πρώτοι πρωταθλητές, στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης μέρας, καθώς σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο από τους 69 συμμετέχοντες στη διαδρομή των 39.6χλμ, εξασφαλίζοντας την πρωτιά και τον τίτλο με 48:56. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Ταμουρίδης με 49:44 και τρίτος ο Νεόφυτος Σακελλαρίδης με 49:47.

Στις γυναίκες και στη διαδρομή των 24.7χλμ μεταξύ 24 αθλητριών, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αθηνά Χατζηστήλη με 35:31. Στους Νέους Άνδρες τον τίτλο κατέκτησε ο Γιάννης Σπανόπουλος, διανύοντας τα 39.6χλμ σε 50:00 λεπτά.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή (29/6) με τον αγώνα του δρόμου αντοχής των ανδρών.

Τα αποτελέσματα

Άνδρες (39,6 χλμ. – 69 συμμετοχές)
1) Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (T.U.N. Atlantique – Γαλλία) 0:48:56
2) Ταμουρίδης Γιάννης (ΠΑΟΚ) 0:49:44,
3) Σακελλαρίδης- Μάγκουρας Νεόφυτος (ΠΣ Κρόνος) 0:49:47,
4) Μπούγλας Γιώργος (Ολυμπιάδα ΝΛ) 0:50:14, 5) Καράτζιος Γιώργος (ΠΣ Κρόνος) 0:51:47, 6) Χαλκιόπουλος Παύλος (ΠΟ Πατρών) 0:52:07

Γυναίκες (24,7 χλμ. – 24 συμμετοχές)
1) Χατζηστήλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας) 0:35:31,
2) Τσαβάρη Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος ΑΟ) 0:35:41,
3) Φάση Βαρβάρα (ΑΟ Ολυμπιακός ΠΧ) 0:36:36,
4) Τσεσμετζίδου Δέσποινα (ΠΑΣ Πηνειός) 0:36:45, 5) Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας Ζωγρ.), 0:37:47, 6) Αρκουδη-Βαφέα Αγγελική (ΟΦ Ν. Ιωνίας) 0:38:10

Νέοι Άνδρες (39,6 χλμ. – 21 συμμετοχές)
1) Σπανόπουλος Γιάννης (Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ.) 0:50:00,
2) Αντωνιάδης Δημήτρης (ΠΣ Κρόνος) 0:52:35,
3) Κορτσιδάκης Μιχάλης (ΠΟΧ Τάλως) 0:53:51,
4) Χριστόπουλος Παναγιώτης ΠΟ Πατρών) 0:54:17, 5) Βροχίδης Αλέξανδρος (ΑΣ Χίλια Δένδρα) 0:55:18, 5) Καραμπινάκης Παναγιώτης-Μανώλης (ΠΣ Κρόνος) 0:55:54

Το πρόγραμμα

Κυριακή 29/6
08:30-12:30: Αγώνας ∆ρόµου Αντοχής Ανδρών (147,2 χλμ.). Η εκκίνηση θα δοθεί από την πλατεία Δημουλά, όπου θα γίνει και ο τερματισμός.
12:45: Απονομές Επάθλων

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Ατομικής Χρονομέτρησης ΕΔΩ.

Διάβασε περισσότερα στο: Πρωταθλητής ο Τζωρτζάκης | gazzetta.gr
Follow us: @gazzetta_gr on Twitter | gazzetta.gr on Facebook